Uroczystość pogrzebowa ma wyjątkowo długą historią –można powiedzieć, że tak długą jak sama ludzkość. Sposób zorganizowania uroczystości i chowania zmarłego odmienna jest  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W Polsce trudno ujrzeć sobie pogrzeb członka rodziny bez wielu, wyjątkowych wieńców pogrzebowych. Niemal każda kwiaciarnia, zwłaszcza zlokalizowana w pobliżu cmentarza, w swojej ofercie ma zrobienie bukietów pogrzebowych. Kwiaty w dniu ostatniego pożegnania symbolizują ulotność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Bukiety pogrzebowe mogą być również wyjątkowym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Niemal każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są rodzaje i techniki florystyki funeralnej? Czym odróżniają się wieńce pogrzebowe od kompozycji na grób? Gdzie kupić wieńce pogrzebowe szczecin?

Najlepsze odmiany kwiatów na ostatnie pożegnanie

Na pewno nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do przyozdobienia grobu, zwłaszcza jesienią i zimą. Nie ma przeciwwskazań, żeby pożegnać zmarłego kwiatami, które lubił, jeśli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszej kulturze jest kilka gatunków kwiatów, kojarzonych szczególnie z pogrzebami. Są to kwiaty najczęściej umieszczane w wiązankach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, oraz goździki. Kwiaty te spotkać można w różnych odmianach kolorystycznych, dzięki czemu są zazwyczaj wybierane przez florystów. Jednakże najchętniej używane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone i fioletowe. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku symbolika poszczególnych barw. Biały i kremowy symbolizują spokój, fioletowy z kolei kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można wyrazić miłość do zmarłej osoby.

Florystyka pogrzebowa – rodzaje

Florystyka funeralna wyróżnia dwa główne rodzaje. Jest to florystyka związaną z ceremonią pogrzebową, oraz florystyka nagrobna. Produkty florystyczne jakie warto tutaj wymienić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, oraz wiele innych. Wszystko zależy od potrzeb osoby zamawiającej m.in. zasobność portfela, relacja jak ją wiązała ze zmarłym, oraz osobiste preferencje. Na uroczystości pogrzebowe zazwyczaj wybierane są wieńce i wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie wybieraną przez najbliższych czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej powiązane ze zmarłym wybierają najczęściej proste bukiety, oraz pojedyncze kwiaty. Na pewno dobór odpowiedniej kompozycji kwiatowej zależy od od możliwości finansowych osoby zamawiającej, oraz jej prywatnych upodobań. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można kupić w kwiaciarniach przycmentarnych. W dużych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo różnorodny. 

Jakie są najczęstsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest bardzo wiele. Jednakże florystyka funeralna nieco różni się od pozostałych. Bez wątpienia każda kwiaciarnia może mieć własne techniki florystyczne. Jednakże te najbardziej popularne i przydatne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, oraz nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne oraz równoległe. Spiralne charakteryzuje się tym, że łodygi dodawane są kolejno, składana pod odpowiednim kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów jeden obok drugiego, inaczej mówiąc równolegle. Aby całość była trwała stosuje się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często stosowana jest we florystyce pogrzebowej jest drutowanie. Umożliwia ona ukształtowanie łodyg, a pomimo tego się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest też pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.