Bez wątpienia spływ kajakowy jest coraz bardziej popularny. Kajaki Krutyń to nie tylko przygoda ale też wspaniałą formą aktywności fizycznej oraz szansą na rodzinnie spędzonego czasu. Jeśli masz zaplanowaną spływ kajakowy razem z dziećmi przeczytaj tekst, który dla Ciebie przygotowaliśmy , w celu poznania kilku cennych wskazówek.

Kiedy można zabrać dziecko na spływ kajakowy?

Organizacja spływów kajakowych z maluchem do lat trzech bynajmniej nie jest dobrym pomysłem ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą między innymi:

 • problemy w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
 • dzieci do trzeciego roku życia czują się niekomfortowo w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy dziecko jest uczulone na użądlenia owadów, które często mają miejsce na kajakach
 • zbyt duże zaabsorbowanie dzieckiem przez dorosłego. 

Spływ kajakowy z dziećmi w wieku przedszkolnym – czy można zacząć?

Najfajniejszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków to przedszkolny wiek dziecka. To jest ten czas, gdy warto przetestować rodzinne kajaki. Pierwszy spływ można zorganizować w wielu miastach jak na przykład Krutyń. Warto dodać iż z reguły spływ kajakowy po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ po jeziorze, bo non stop zmienia się krajobraz. 

Kajaki z większymi dziećmi – co zrobić, aby był w pełni bezpieczny?

Wyjazd na spływ kajakowy z większymi dziećmi może odbywać się nawet kilka dni. Jest to świetna alternatywa na wyjazd w kraju, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, kajaki nie powodują marudzenia przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to i tak będzie zafascynowane taką przygodą.
Należy jednak pamiętać, że dziecko w wieku szkolnym nie jest już maluchem, który obawia się nowych okoliczności. Dziecko w tym wieku potrzebuje interesujących atrakcji, wyzwań i zdrowej adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najprostszej trasy – wybieraj taką która jest dostosowana do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków pływających pod okiem profesjonalnych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakach a trasa spływu – na co zwracać uwagę?

Trasa którą biegnie spływ kajakowy koniecznie musi być kompatybilna z waszymi umiejętnościami. Nie zapominaj, że Dla Ciebie rzeka o głębokości metra sięga do pępka, ale dla Twojego dziecka będzie sięgać do szyi.

Na co należy zwrócić uwagę, oceniając problemy na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • liczba zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze standardy spływów kajakowych z maluchami?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Pamiętaj, że na spływie kajakowym z udziałem dzieci nie można mieć pod opieką większej ilości maluchów, niż taka której, rzeczywiście jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie płyń sam!

Jest to zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie masz pewności, kiedy będziesz potrzebował pomocy, tak więc cały czas musi być jakaś osoba tuż obok Ciebie. Ponadto w grupie musi być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Wyposaż siebie i swoje dziecko w kamizelkę ratunkową!

Jest to z pewnością najistotniejsza zasada w trakcie spływu kajakowego, zarówno z dziećmi, czy też samemu. Bez wątpienia na spływie kajakowym z maluchami konieczne jest też ubranie się w kamizelkę asekuracyjną. Nie ma znaczenia to czy czujesz się w wodzie pewnie, zapobieganie wypadkowi jest lepsze niż udzielanie pomocy.