Ostatnimi czasy populacja dzika w Polsce niesamowicie powiększyła się i zwierzyna zaczęła wychodzić z lasów w poszukiwaniu pożywienia. Coraz częstszym widokiem jest dzik spacerujący pomiędzy domami oraz blokami. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i co zrobić żeby uciec od nich?

Jaki jest dzik i co zrobić w trakcie spotkania z nim?

Dziki są niezmiernie mądrymi zwierzętami, mają niezawodny słuch i węch oraz są w stanie wyczuć obcego ze 100 metrowego odcinka. Dzikie świnie żyją w watahach i są bardzo rodzinne.

Dziki w momencie, w którym poczują niepokój to mogą być wrogo nastawione. Warto mieć świadomość również, że są niesamowicie szybkie. Dorosłe osobniki umieją biec z prędkością do 50 km/h, więc uciekanie przed nimi nie będzie skuteczne. Doskonałym sposobem będzie bardzo wolne i delikatne odejście w innym kierunku. Jeżeli zdarzy się tak, że dzik zacznie atakować to pomocny może się okazać pisk, ponieważ dziki boją się hałasu, ale również wejście na drzewo albo płot.

Gdzie możemy zobaczyć w Polsce dzika?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie lubią terenów górskich i otwartych więc przeważnie spotkać je można w lasach. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, często spotkamy je w miejscach gdzie rosną dęby dlatego, że zwierzęta te wyjątkowo lubują się w żołędziach. Najliczniej mieszkają w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku mówią, że w Polsce może ich przebywać mniej więcej 214 tysięcy sztuk.

Dziki są wszystkożerne i żywią się tym co jest w danym momencie dostępne. Na obszarach leśnych zjadają żołędzie i nasiona sosny. Gdy pojawiają się na użytkach rolnych to wydobywają buraki cukrowe, ziemniaki a także cebulę. Dzikie świnie umieją też grasować na gryzonie i krety, nie brzydzą się padliny, a czasem jak mają potrzebę to pożywią się także ślimakami, wijami albo dżdżownicami. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Przeludnienie tych zwierząt może spowodować zachwianie równowagi ekosystemu więc niezbędne stały się polowania na nie. Ponieważ kiedy poczują zagrożenie stają się agresywne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć ryzykowne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano szczegółowe informacje o zasadach polowania na dziki. Podczas ich trwania wykorzystywać można jedynie broń myśliwską o gwintowanych lufach i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeżeli chodzi o naboje myśliwskie, obowiązkowe jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się również informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do zwierząt przy paśnikach czy lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce przeważnie jest nocą, ponieważ zwierzęta te dokładnie wtedy się uaktywniają. Niezbędna jest zatem niezwykła znajomość terenu, na którym polowanie ma być.