Pierwsze miesiące w roku często wiążą się z planowaniem krótszych i dłuższych urlopów, a co za tym idzie, przeważnie zastanawiamy się miejsca godne zwiedzenia. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejsze miejsca wakacyjne w naszym kraju to standardowo morze oraz Tatry i Karkonosze, ewentualnie Mazury. Warto jednak czasem zdecydować się na mniej popularne kierunki podróży. Jednym z rzadziej odwiedzanych województw w wakacje jest świętokrzyskie.

Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim?

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej odwiedzaną atrakcją w województwie świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. działa od 1972 roku, a na miejscu czeka na nas aż 150 m korytarzy. Inną opcją dla osób aktywnych jest Świętokrzyski Park Narodowy. Zdecydowanie góry te nie są wysokie i nie powinniśmy liczyć na niewiadomo jak męczące wycieczki, to fani pagórków na pewno będą zadowoleni.

W województwie świętokrzyskim leży również Pacanów. Każdy fan Koziołka Matołka powinien wybrać się do Europejskiego Centrum Bajki, które nosi imię właśnie bohatera znanej wszystkim bajki. Opowiadając o ciekawych miejscach to w Krajnie mieści się Park Rozrywki i Miniatur “Sabat”, który również jest fantastycznym miejscem do zobaczenia, nie tylko dla dzieci.

Gdzie nocować w świętokrzyskim?

Zdecydowanie najpopularniejszą miejscowością na bazę są Kielce. Największe miasto w województwie może pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami noclegowymi, które będą odpowiednie podczas odpoczynku. Drugim dobrym rozwiązaniem jest zakwaterowanie w Chęcinach. Dzięki bliskości Jaskini Raj oraz zamku Chęciny turyści chętnie decydują się na nocowanie tam. Jeśli planujecie o wiele lepiej odpocząć to warto zamiast noclegu w mieście, wybrać agroturystykę. W świętokrzyskim znajdziecie wiele takich miejscówek. Brak miejskiego zgiełku i lepszej jakości powietrze potrafią fantastycznie wpłynąć na jakość snu i wypoczynku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Województwo świętokrzyskie jest idealnym miejscem dla wszystkich fanów wędkowania. Znajdziecie tam kilka ogólnodostępnych miejsc znanych z dużej ilości ryb. Jeżeli jednak nie znacie się za bardzo na wędkarstwie to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z noclegu w agroturystyce w Świętokrzyskiem, która leży blisko zbiorników wodnych, lub posiada własne łowiska. W takich sytuacjach prawdopodobnie na miejscu będzie ktoś, kto z chęcią wybierze się z Wami na ryby. Warto też mieć świadomość, że województwo świętokrzyskie ma swój własny kurort wakacyjny. Sielpia leży nad dużym jeziorem, które posiada kilka wartych odwiedzenia piaszczystych plaż. Jeśli więc marzycie aby poczuć się trochę jak nad morzem, ale wolicie mieć więcej spokoju, to zapraszamy właśnie tam.