Podróżowanie kamperem dostarcza uczucie niezależności oraz zapewnia przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie kamper nie zapewnia aż tak ekskluzywnych warunków jak pokoje lub apartamenty w niezłym hotelu, a także wymaga wielokrotnie dużej ilości poświęceń, nigdy nie brakuje gotowych na taki rodzaj wakacyjnego wyjazdu. Niewątpliwą zaletą kamperów stały się względnie nieduże rozmiary oraz całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brakuje obostrzeń dla takich pojazdów. Ograniczenia wjazdu, ograniczony sezonowo postój, pojawiają się problemy ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów trzeba się zmagać z brakiem niektórych udogodnień, m.in. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku niezwykle szybko, wybór pojazdów jest coraz większy, a reguły towarzyszące wynajmowi bardzo zbliżone. Dziś znalezienie firmy oferującej usługi wynajmu kamperów nie stanowi większego problemu. Oferty widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w czasopismach branżowych, w internecie, na Facebooku. Wystarczy wpisać frazę wypożyczalnia kamperów Gdynia” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta pokazała przynajmniej kilka rezultatów w konkretnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To wbrew pozorom bardzo oczekiwana możliwość, gdyż kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a nikt nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z bagażami, które później trzeba przepakować. Większość przedsiębiorstw oferuje możliwość podstawienia wypożyczonego pojazdu pod nasze drzwi, jednak jest to możliwość płatna i to niemało. Większość przedsiębiorstw oferuje natomiast ewentualność zaparkowania swojego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich postoju, często strzeżonym oraz przeważnie bezpłatnym. 

 Ograniczenia przy wypożyczeniu kampera

Nim zabierzemy się do przegldania propozycji konkretnych wypożyczalni kamperów, musimy obowiązkowo zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wynajmem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wynajmującego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w warunkach najmu zamieszcza klauzulę, że wypożyczający musi mieć skończone 25 lat. Część przedsiębiorstw dodatkowo umieszcza zapis o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, mimo że w większości przypadków jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, mając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż samochód osobowy. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy oraz cięższy pojazd, w trakcie prowadzenia którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz świetnie zakładać to, co może przytrafić się na drodze. Musimy pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości bądź szerokości możemy się przyzwyczaić, tak wysokość jest w stanie nas pogrążyć. 

Kolejnym ograniczeniem staje się cel naszego wyjazdu. Jeśli mamy ochotę pojechać do Chorwacji, Włoch albo Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Gorzej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Wiele umów wynajmu kamperów zawiera adnotację o zakazie wyjazdu do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdziemy również dodatkowe adnotacje o braku zgody wjazdu na obszary objęte działaniami wojennymi oraz zamieszkami. Sporo przedsiębiorstw precyzuje konkretne miejsca, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na wyjazd są w stanie wybierać wśród wielu propozycji i decydować w myśl swoich wymagań i upodobań. Wyjątkowo istotne jest, aby na upragnione wolne wyruszyć kamperem spełniającym preferencje i dostosowanym do potrzeb. Wyjątkowo istotne jest dopasować odpowiedniego kampera do wybranego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której usług skorzystamy, jest równie ważny. Poszczególne dostępne kampery są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są definitywnie za ciężkie, aby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Zdarzają się również tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują nieuczciwe procedury wobec konsumentów, podwyższając cenę usuwania awarii. Dlatego należy każdą wypożyczalnię porządnie prześwietlić, poddając analizie opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów oraz wzory umów najmu.